21. 12. 2017  Společné vánoční posezení

Letošní vánoční program jsme měli obohacen o vystoupení dětí z MŠ Klíček. S organizací spolupracujeme i během roku a naši uživatelé jsou z každého setkání velmi nadšeni. Je to vždy o mezigeneračním propojení, porozumění, toleranci, vzájemné úctě a čistých emocích.

Tento tmelící prvek nechyběl ani dnes, kdy jsme si vzájemně připomněli vánoční tradice, zvyky, obyčeje a vše proložili koledami, příjemnou sváteční atmosférou a vnitřním štěstím. Rodiče, uživatelé, zaměstnanci i milí hosté tak vytvořili nádhernou mozaiku „vánoční pohlednice“, která nás utvrdila v tom, že pod stromečkem letos u nikoho nebude chybět kromě dárků i naděje, láska a víra.

Přejme si, ať máme plno důvodů zářit štěstím i v nadcházejícím roce.

20. 12. 2017  Vánoční prodej

Jako každý rok jsme se i letos tradičně zúčastnili předvánočního prodeje výrobků našich klientů na karvinském náměstí.

19. 12. 2017  Písklata v MŠ Klíček

Byli jsme navštívit MŠ Klíček, kde vystupoval pěvecký sbor PÍSKLATA. Po vystoupení jsme ochutnali cukroví, které napekli děti, pořídili společnou fotografii a těšíme se opět na další shledání, které bude již tento čtvrtek 21. 12.

14. 12. 2017 Vánoční vystoupení dětí ZŠ Prameny v Galaxii.

Děkujeme všem vystupujícím dětem a jejich pedagogům za velmi milý program, se kterým se nám předvedly v naší Galaxii. Zpívání koled bylo proloženo básničkami s vánoční tématikou.
Rozjímání se vtisklo do tváří všem posluchačům v místnosti. Byly vidět úsměvy na rtech i slzičky dojetí a ve vzduchu se vznášela něžná předvánoční atmosféra, která byla završena zpěvem jednoho velkého, spontánně vzniklého sboru, ve kterém jsme účinkovali i my ze stacionáře, naši přátelé z DS V Aleji, zaměstnanci a děti již zmíněného pěveckého sboru.
A jestli nám závidíte, že jste to nezažili v reálu, nezoufejte! Vše bylo zdokumentováno Karvinskou regionální televizí POLAR a na reportáž se podívejte v sobotu 23. 12. 2017

13. 12. 2017  Besídka v MŠ Modrý slon

Přijali jsme pozvání MŠ na jejich vánoční besídku.

Děti nám předvedly svůj umělecký talent nejen zpěvem, ale i hrou na hudební nástroje. Po půlhodinovém vystoupení jsme jimi byli ještě obdarováni drobným dárečkem a do stacionáře jsme odcházeli plni dojmů a motivace.

Děkujeme dětem i jejich učitelkám za krásnou předvánoční atmosféru.

6. 12. 2017  Bazárek V Aleji

V denním stacionáři Sociálních služeb Karviná V Aleji probíhal v týdnu od 4. – 8. 12. tradiční bazárek veteše. Proto jsme se i my  6. 12. vydali na „kukandu“ a dobře jsme udělali. Každý si vybral za přiměřený finanční obnos drobnosti, které mu padly do oka.

Děkujeme za pozvání kolegům ze stacionáře a v roce 2018 nás tam máte zas.  

6. 12. 2017  Návštěva vánočních trhů v Karviné

Také jsme navštívili vánoční trhy v Karviné. Prohlédli jsme si krásnou výzdobu náměstí, vánoční stromeček, stánky a nakoupili vánoční dárečky pro své blízké.

5. 12. 2017  Dnes bylo ve stacionáři obzvlášť živo.

Je pátého prosince, což znamená, že večer budou ulice plné čertů a Mikulášů, a tak jsme si přece ani my nemohli nechat ujít možnost projevit se v plné parádě a uspořádali jsme takzvaný „ČERTOVSKÝ DEN“. Stacionář se s velkým nasazením pracovníků i uživatelů služby rázem proměnil v samotné peklo plné čertů a čertic v čele se samotným pekelníkem nejvyšším - Luciferem. A že teda budil respekt. Zábava to byla úžasná. Ostatně posuďte sami.

​1. 12. 2017   Stonavský Barborčin jarmar

Stonavská Barborka, z.s. a Le gastro Batum s.r.o. - dvě společnosti, které pořádaly premiérový ročník předvánočního stánkového prodeje v prostorách parku PZKO ve Stonavě. Díky mamince Janě jsme dostali pozvání na pravý lidový jarmark s možností prezentace našeho stacionáře, formou prodeje výrobků klientů, které tvořili v pracovnách Galaxie.

Kromě stánků měli návštěvníci možnost shlédnout vystoupení dětí z místních MŠ, hudebních těles, šermíře, jízdu na koních, povozit děti na historickém kolotoči a v Domě PZKO se podívat na tvorbu regionálních umělců. Vše probíhalo v pravé atmosféře lidového předvánočního jarmarku.

Děkujeme za pozvání a již nyní se těšíme na spolupráci v roce 2018.

30. 11. 2017  Návštěva vánočních trhů v Ostravě

Navštívili jsme vánoční trhy v Ostravě. Prohlédli si nabízené zboží a nakoupili drobné vánoční dárečky pro své blízké. 

Výlet se nám moc líbil, navodil v nás vánoční atmosféru.

28. 11. 2017  Divadelní představení souboru POKUSTÓN

Měli jsme tu čest, uvítat v našem zařízení divadelní soubor POKUSTÓN z havířovského denního stacionáře SANTÉ, který se nám přišel představit se svým vystoupením PERNÍKOVÁ CHALOUPKA.

Na toto vystoupení se přišly podívat i děti z nedaleké MŠ Klíček. Také jim se to moc líbilo a okamžitě po skončení chtěli opakování. Pracovnice havířovského zařízení tedy vyzvaly všechny děti, aby si PERNÍKOVOU CHALOUPKU zahráli společně s nimi.

Celé vystoupení trvalo asi 7 minut, ale naši uživatelé tím byli tak nadšení, že se rozhodli také něco nacvičit. A abychom prý nasbírali co nejvíce inspirace, soubor POKUSTÓN nás pozval k sobě do DS, aby se nám představil s dalším nacvičeným kouskem. Pozvání jsme přijali, a na návštěvu se moc těšíme.

Těsně před odjezdem ještě proběhla společná diskotéka, kde si všichni dle libosti zatancovali.

 14. 11. 2017  Interaktivní zobrazovač aneb dopoledne s dětmi z MŠ ve stacionáři  

Na tohle dopoledne jsme se dlouho těšili, navštívili nás děti a paní učitelky z MŠ Klíček v Karviné. Připravili jsme si pro ně pohoštění, na kterém se podíleli naši klienti, byly to perníčky ve tvaru čerta a Mikuláše a dětem moc chutnaly. Stejně tak zdravý dýňový džus. ZÁSLUHOU GRANTU NADACE OKD JSME ZÍSKALI INTERAKTIVNÍ ZOBRAZOVAČ 4IMAGE, KTERÝ VYUŽÍVAJÍ NAŠI UŽIVATELÉ SLUŽBY KE SVÉ AKTIVIZACI, PROCVIČUJÍ SI PAMĚŤ A KOGNITIVNÍ FUNKCE. FORMOU NAUČNÝCH PROGRAMŮ SI OŽIVUJÍ A PROHLUBUJÍ SVÉ SOCIÁLNÍ DOVEDNOSTI. V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ JE INTERAKTIVNÍ ZOBRAZOVAČ ZDROJEM AKTIVNÍ ZÁBAVY. Nastartovali jsme náš interaktivní přístroj a zábava mohla začít. Za doprovodu hudby jsme společně malovali na zem obrázky, hráli různé hry a pak jsme se také na závěr vyfotili.

10. 11. 2017  Tvořím, tvoříš, tvoříme - tak vypadal letošní, již 6. ročník prodejní výstavy KREATIV Ostrava 2017.

Výstaviště bylo plné nejrůznějších stánků, kde jsme měli možnost shlédnout nejrůznější novinky z oblasti výtvarných technik, které si připravily firmy z celé České republiky. V oblíbených workshopech byla i možnost vyzkoušet si nejrůznější výtvarné techniky jako je EBRU, decoupage, enkaustiku, práci s polymerovou hmotou, scrapbooking, malování na hedvábí, výrobu mýdel a jiné. Načerpali jsme zde plno inspirativních nápadů k vlastnímu tvoření. Měli jsme možnost si vybrat z nepřeberného množství materiálů a nářadí to, co bychom potřebovali k výrobě vlastních originálních výrobků. Navíc jsme si mohli nakoupit i vánoční dárky pro své blízké, které byly vytvořeny v dílnách kreativců pod značnou „Vyrobeno s láskou“. 
V budově výstaviště se konala ještě další výstava, pod názvem ŽIVOT BEZ BARIÉR, pořádaná organizacemi Podané ruce a Pomocné tlapky. I tam jsme měli možnost vidět spoustu různých kompenzačních pomůcek, které pomáhají lidem s handicapem v jejich životě. Nejvíc jsme si však užili pejsky, kteří byli vycvičeni pro canisterapii a asistenci.

31. 10. 2017  Slavili jsme Halloween.

Je to sice tradiční lidový svátek v anglicky mluvících zemích, ale to nám nic neubralo na spontánním nadšení, že si jej i u nás v Galaxii užijeme také.
Přípravu na dávný anglosaský svátek s keltskou tradicí jsme nepodcenili a vrhli se na výrobu rekvizit, nakoupili ingredience na občerstvení a vyrobili kostýmy zaměstnancům. Vše bylo vymyšleno do posledního detailu v pravém haloweenském stylu.
Drželi jsme se tradičních znaků jako jsou vyřezané dýně, duchové, černé kočky, košťata, příšerky, kostlivci, pavouci a to vše v typických barvách, kterými jsou černá a oranžová.
Realizace příprav byla sice náročná a práce bylo nad hlavu, od chystání rekvizit, pečení dýňového koláče, který byl posléze „vystailován“ do puntíku, dále pečení "pařátů", vaření úžasného dýňového džusu, až po výrobu krvavé (řepové) pomazánky, která posloužila jako podklad na „strašidelné chlebíčky“, ale všichni přiložili obě ruce k dílu a samotná oslava mohla začít.
Hned ráno nás čekalo halloweenské přivítání zaměstnanců v kostýmech. Všichni příchozí se pak také hodili do gala a následovala další překvapení v podobě duchařské rozcvičky a informativních zpráv ve stejném duchu a to doslova. Poté proběhla přehlídka „příšerek“ v rytmu diskotékových pecek z dob dávno minulých.
Co vám budeme vykládat…nemělo smysl vyhlašovat vítěze, všichni byli prostě skvělí!
V pauze jsme se občerstvili dobrotami, které jsme si připravili a na závěr se podívali na film, který se nesl na tematické vlně tohoto dne.
A co říci na závěr? Dovolím si použít výrok Renči: „Napiš, že to bylo super a že jsme si to užili!“…a tak Vám to tedy píšu…bylo to SUPER a UŽILI JSME SI TO!

18. 10. 2017  Festival Orlovské múzy

Dne 18. 10. 2017 jsme s některými navštívili už tradiční IV. Ročník festivalu v Orlové, který pořádají Sociální služby města Orlová. Hned po příjezdu jsme byli mile překvapeni občerstvením a náš zážitek umocnil ještě zpěvák Standa Hložek, který celou akci prováděl slovem i hudbou, na kterou jsme si zatančili.

Po představeních všech účastníku festivalu došlo k vyhlášení výsledků a naše skupinka, i když nevystoupila s žádným programem tak i přesto byla odměněna cenou. Dostali jsme krásného keramického anděla. Slíbili jsme si, že v příštím ročníku se také aktivně zapojíme a sehrajeme vystoupení, které předvedeme, abychom si sošku zasloužili.
Po vystoupení kouzelníka jsme si zatančili a se slovy nadšení a motivace jsme se rozloučili.

18.10.2017  XI. ročník turnaje v sálové kopané „O pohár Santé“

18.10.2017 se vybraní uživatelé služby DS poprvé zúčastnili turnaje v sálové kopané „O pohár Santé“, který se konal v Havířově pod záštitou organizace Santé Havířov.

Turnaj byl koncipován jako soutěž fotbalových týmů složených z hendikepovaných sportovců a partnerů z řad dobrovolníků, zaměstnanců apod. Hrálo se ve složení 5 hráčů v poli + 1 brankář. V týmu mohli nastoupit 2 nehendikepovaní partneři, kteří ale nemohli chytat v brance, ani střílet branky. Turnaje se zúčastnilo osm týmů ze SMK ve dvou skupinách. Pro účastníky byl zajištěn oběd a občerstvení.

Za Galaxii hráli: 
Pavel H., Martin K., Petr Č. , Michal a Roman R., Zdeněk K., (sportovci)
Marcel D., Vincent D., Marek Ž. (partneři) pod vedením trenéra Mariana L.
Tým podporovala a hlasitě povzbuzovala Vlaďka N.

Turnaj byl skvěle organizovaný, hrálo se celkem 10 zápasů, každý tým tvrdě bojoval (za účasti i několika žen!). 
Tým Galaxie obsadil páté místo, turnaj vyhráli domácí fotbalisté ze Santé Havířov.
Někteří naši hráči si sáhli na dno vlastních sil, ale všichni byli spokojení, srdnatě bojovali za svůj tým. 
Celý tým 2 měsíce před turnajem poctivě trénoval, svépomocí se zajistily i pěkné dresy pro všechny účastníky turnaje z řad Galaxie.

Těšíme se na další ročník!

10. – 13. 10.1017  Ozdravný pobyt v CHKO Beskydy

Tak jsme se konečně dočkali a vyrazili do přírody. Místo, kde jsme se tentokrát rozhodli strávit tři dny pohody, klidu a relaxace na čerstvém vzduchu je Rekreační centrum SEPETNÁ Ostravice, konkrétně penzion Sluníčko.
Hned při příjezdu jsme věděli, že to byla správná volba. Nadstandardně vybavené pokoje, všude čisto a útulně, zkrátka idyla. 
A to jsem se ještě nezmínila o tom, jak dokonale se zde po celou tu dobu starali o naše bříška. Co pokrm to kulinářský zážitek.
Zázemí předurčené k prožití krásných dnů, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

K tomu ale, aby vše bylo dokonalé, patří také zábava.
V rámci pobytu jsme zde využili možnost volného vstupu do krytého plaveckého bazénu v Relax Centru Sepetná s toboganem a výřivkou.
Další atrakci, která je součástí tohoto centra a kterou jsme si také nenechali ujít, je bowling.
Počasí nám sice moc nepřálo, přesto jsme se snažili trávit co nejvíce času procházkami na čerstvém vzduchu. A aby to nebylo příliš fádní, zorganizovali jsme na zpáteční cestě z bowlingu pro naše uživatele cestu za pokladem. Na označených stanovištích tak každý z nich plnil nejrůznější pokyny. Do hry jsme zapojili i naše kolegy. O tom, že se při této akci všichni náramně bavili, nelze pochybovat. 
Ostatně zde máme vše řádně zdokumentováno.

Ani v interiéru penzionu jsme nemarnili čas lelkováním. Po dva dny jsme se po určitou dobu společně oddávali vzpomínkám na interprety či názvy českých hudebních hitů a také vzpomínkám týkajících se názvů filmů a představitelů známých filmových rolí. K tomuto účelu jsme si v knihovně vypůjčili hru ČESKÁ HUDBA a ČESKÝ FILM. Tento druh zábavy odkryl netušené vědomosti našich uživatelů, a proto jsme se rozhodli poslední večer před odjezdem všem našim expertům v oblasti hudby a filmu předat za jejich výkony diplomy.

A je tu poslední večer, čas, který ještě můžeme strávit spolu a pobavit se. A tak jsme to na diskotéce pořádně rozbalili.

Co říct závěrem?
Byly to skvělé tři dny, na které budeme jistě všichni rádi vzpomínat.

 

6. 10. 2017  Beseda u cimbálu

Nastal den D, přiblížila se hodina H a přesně v 15.30 hod. to propuklo...o čem, že to hovoříme?

Týden sociálních služeb v Karviné uzavřela „Beseda u cimbálu“, kterou pořádala naše organizace Galaxie Centrum Pomoci ve spolupráci s Denním stacionářem, Dům V Aleji SSK a to v pátek 6. října. Akce se konala pro širokou veřejnost s dobrovolným vstupným a byla na podporu lidí s handicapem.

Kulturním programem nás velice příjemně překvapily taneční formace skupiny Diamond dance - společenské tance pod vedením Veroniky Švecové ukázkami Latinskoamerických tanců, mažoretky DDM Juventus a Petrovické Panenky pod vedením Kristýny Konečné. Všem vystupujícím i vedoucím ještě jednou děkujeme za skvělé taneční výkony, které navodily v improvizovaném sále dobrou náladu všech diváků, mezi nimiž byli i velmi vzácní a milí hosté. Nechyběli zde ani uživatelé jiných sociálních služeb našeho města.

Po kulturním vystoupení se rozproudila volná zábava v lidovém stylu, ze všech koutů se ozýval spontánní zpěv publika a největší odvážlivci zaplnili pomyslný taneční parket. V neformální atmosféře bylo všem moc bezva a určitě k tomu přispěla i Cimbálová muzika FRIŠ, která výběrem repertoáru vyloudila úsměv na rtech všem zúčastněným.

V tomto duchu chceme pořádat obdobné akce i v následujících letech a budou pro všechny lidi na stejné „vlně“.

3. 10. 2017  Den otevřených dveří–SSK–Centrum denních služeb Karviná–Nové Město

V rámci Týdne sociálních služeb, který v našem městě probíhal ve dnech 2. - 8. 10. s podtitulem „Jedeme v tom společně“, jsme se v úterý 3. 10. vydali s našimi uživateli podívat na Den otevřených dveří do Denního centra služeb, Odlehčovací pobytové služby a Jeslí. Jsou to tři sociální služby sídlící ve stejné budově v Karviné–Novém Městě na ulici Cihelní.

Zaměstnanci nás velmi mile přivítali, provedli budovou, poskytli informace o jednotlivých službách a nabídli i malé občerstvení. Na oplátku jsme je pozvali na Den otevřených dveří k nám do Galaxie v pátek 6. 10. i „Besedu u cimbálu“ v 15,30 hod. tentýž den.

Moc všem děkujeme za vstřícnost a budeme se těšit na další setkávání.

21. 9. 2017  Hasiči – správní chlapi na pravém místě.

Ve čtvrtek 21. 9. jsme měli domluvenou přednášku na téma požární prevence s prohlídkou prostor Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Karviné-Fryštátě včetně ukázek požární techniky a technických prostředků.

Prevence je nutná a v dnešní uspěchané době jsme stále více ohroženi požáry, nehodami na silnicích či různými druhy živelných pohrom. Důležité ale je umět katastrofám předcházet a dokázat se v počátečním stavu o sebe a své nejbližší postarat. Je dobré mít základní povědomí, jak se zachovat při vzniku těchto mimořádných událostí.

V probíraných oblastech jsme mile překvapili „naše průvodce“, neboť na jejich všetečné otázky spousta z nás znala správnou odpověď. V Galaxii totiž pravidelně, každý měsíc diskutujeme na nejrůznější témata  v rámci našich komunit.

Budeme se již těšit na léto roku 2018, kdy jsme si domluvili další setkání, kde nám hasiči tentokráte předvedou praktické ukázky zásahů.

Chlapi, děkujeme za poutavé vyprávění, ukázky techniky, trpělivost a užitečně strávené dopoledne.

 

15. 9. 2017 SSmH,Denní stacionář pro seniory - Muzicírování

Přijali jsme pozvání Sociálních služeb města Havířova do Denního stacionáře pro seniory, abychom si s nimi jedno páteční dopoledne zazpívali.

A tak jsme se k nim 15. 9. 2017 rozjeli.

Velmi mile nás přivítali i pohostili. Obsadili jsme volná místa, dostali zpěvníky a hudební nástroj v podobě bubínku nebo chrastítka. Většinu lidovek jsme znali, a proto jsme si všichni hromadně s radostí zazpívali.

Před odchodem jsme ještě obdrželi drobný dáreček a na oplátku předali ten náš.

Děkujeme za příjemně strávené dopoledne.

31. 8. 2017  Výlet do Stonavy

S nadšením jsme přijali pozvání k návštěvě - k panu Martinovi Kondlerovi (uživatel služby) a jeho mamince a vydali jsme se za nimi do Stonavy. Cestu autobusem jsme úspěšně zvládli a na místo činu nás doprovodil sám Martin, který na nás již čekal na domluveném místě. Přestože všichni účastníci výletu pocházejí z Karviné a jeho blízkého okolí, pro mnohé byla do té doby Stonava neznámá obec a byli jsme velmi mile překvapeni krásným prostředím.
Ještě více nás ale ohromilo samotné místo, kde Martin bydlí. Oáza klidu a pohody, všude kolem příroda a spousta zvířátek. Jedním slovem ráj na zemi.
Než se nám ugrilovalo maso, krátili jsme si čas petangem, prohlídkou zahrady a společným povídáním.
Pak už přišel čas rozloučení, ale upřímně – nikomu se odtamtud nechtělo… tak moc krásně tam bylo.
Děkujeme Martine a Janičko..

24. 8. 2017  Za přáteli do Beskyd

Již na počátku prázdnin jsme dostali pozvání k návštěvě „klubovky“ do Penzionu U Studánky v Horní Lomné. Rodiče s našimi kamarády zde měli ke konci srpna domluvený týdenní pobyt.

Přiblížil se termín návštěvy a my nadšeně vyrazili na výlet. Cestovali jsme vlakem i autobusem. Když jsme dorazili na místo, nadšené vítání nebralo konce, neboť jsme se s některými kamarády neviděli téměř celé prázdniny.

Překvapení bylo mnoho. Naši přátelé pro nás měli připravený program plný soutěží a zábavy. Bylo hodně smíchu, disciplín a sladkých odměn. Po výborném obědě jsme si zklidnili tělo i mysl místní zmrzlinou a sdělovali si dojmy z právě prožitého dne. Přišel však čas návratu domů…někteří kamarádi s rodiči nás byli vyprovodit k autobusové zastávce, kde jsme si slíbili, že se již zase brzy potkáme a to v naší Galaxii.

Závěr výletu jsme ještě měli zpestřen zážitkem na Jablunkovském nádraží...sedíme si tak na lavičce a čekáme na spoj  do Karviné, když v tom Karča zpozorovala, hned vedle nás, sedět herce ze seriálu Ulice pana Miroslava Hanuše - hraje tam postavu Hložánka. Neváhala, oslovila jej a on se s námi velice ochotně vyfotografoval a zajímal se, odkud jedeme a jak se nám tam líbilo.

A to byla zajímavá tečka našeho cestování prosluněným, nádherným čtvrtečním dnem.

18. 8. 2017  Výlet do Nýdku 

Přijali jsme pozvání rodičů naší Aničky a konečně se vypravili na jejich chalupu do Nýdku. Cesta vlakem velmi rychle ubíhala a i mezi námi panovala velmi dobrá nálada. Autobus v Bystřici jsme si nedopatřením nechali ujet a tak jsme si hodinovou prodlevu zkrátili prohlídkou náměstí.

Maminka Aničky nás již vyhlížela a nejenže nás velmi krásně přivítala společně s babičkou, ale zároveň i velice bohatě pohostila.

Po prohlídce velikého stavení uvnitř domu a rozlehlé zahrady nás usadila ve „stodole“, kde na nás již čekalo zmíněné pohoštění. Ovoce, buchty, nealko nápoje všeho druhu.

Nikdo z nás netušil, že „stodola“ je celá předělaná na letní posezení s velkými dřevěnými stoly a lavicemi, nechybí ani stylová dřevěná kuchyň se sporákem a různými starobylými rekvizitami, které bývaly součástí života na vesnicích. Podobné rekvizity mají vystavené i před domem za plotem a lidé, kteří procházejí kolem jejich domu směrem na Čantorii, si je mohou také prohlédnout.

Před obědem nás Anička vzala na procházku i se svými pejsky a ukázala nám skokanský můstek, o kterém kromě pana ředitele nikdo z nás nevěděl.

Prohlédli jsme si i malinké náměstí Nýdku, kde jsme si v tom krásném slunečném počasí udělali krátkou přestávku a zchladili jsme nohy v nedalekém malém potůčku.

Na oběd nám paní Martynková připravila placky z bramborového těsta maštěné máslem a plněné kysanou smetanou nebo škvarkama na sladko, jak sama říkala. Nám to však přišlo, že to bylo spíše skvěle zpracované maso naložené v oleji a velice nám to chutnalo.

Pak už přišel čas na rozloučenou. Poděkovali jsme za skvělý den, předali dárek a vyrazili na autobus, který nás opět přivezl na nádraží v Bystřici. Do Karviné jsme přijeli v 16h, kde na nás už čekali rodiče. Rozloučili jsme se s přáním hezkého víkendu a rozešli se do svých domovů…

11. 8. 2017  Putování pokračuje – exkurze pivovaru

...a teď z jiného „soudku“ a to doslova!

V rámci našeho putování po zajímavostech Karviné jsme si domluvili exkurzi v minipivovaru, který vznikl v místě, kde se již v minulosti pivo vařilo. A víte kde?

V Karviné jsou minipivovary dva, jeden v restauraci Ovečka v Ráji a druhý vedle restaurace Baron ve Fryštátě… a ten jsme navštívili my.

 V Karviné trvalo obnovení tradice vaření piva poměrně dlouho, ale dočkali jsme se. „Kdo pivo vaří, tomu se dnes daří“. Poněkud pozměněné české přísloví asi nejlépe vystihuje současnou situaci našich malých soukromých pivovarů. A my se na to šli podívat, poslechnout si a ochutnat.

 Již z dálky se na budově leskne zlatý nápis Městský karvinský pivovar. Byl obnoven v nevyužité garáži vedle Pivnice Bečky ve Fryštátě. Ujal se nás pan sládek a poutavě vyprávěl o procesu výroby lahodného moku a velice zajímavé bylo i vyprávění o historii budovy.

 V roce 1447 v privilegiu těšínského knížete Bolka se kromě jiných výsad dává měšťanům Fryštátu právo vařit pivo. Vévoda Bedřich Kazimír roku 1504 prodává městu výnos pivovaru.

 Tyto historické záznamy dokládají starou tradici vaření piva v obci Fryštát (Karviná vznikla sloučením původních obcí Fryštát, Darkov, Doly a Hranice. Po celou dobu 1. republiky hostinec spravoval Josef Baron, pod jehož jménem je také dnes restaurace známa. Vchod do Pivnice Bečky je v boční části budovy.

Po těchto všech informacích jsme byli zcela vysušeni, neboť i venkovní teplota přesahovala meze normálu a my šli konečně ochutnat produkt, o kterém jsme si vyslechli (a nejen o něm) tolik zajímavého.

 Když jsme vešli z parkoviště do přítmí pivnice, na pár vteřin jsme byli úbytkem světla ochromeni. Po chvíli jsme se však zorientovali a zaujali nás dochované klenby, které evokují historickou atmosféru šenku. Druhou zajímavostí, související a názvem hospody, je to, že stoly, lavice a sedačky jsou v celé místnosti podepřeny dřevěnými soudky, tedy bečkami. Odtud pochází název pivnice.

 Zlatavým Fryštátským mokem jsme si přiťukli na zdraví, svlažili hrdla a po ukončení exkurze si šli dát něco k snědku na Masarykovo náměstí, neboť byl již čas oběda a nám po tom všem notně vyhládlo.Budeme se těšit na následující putování po zajímavostech našeho města.

9. 8. 2017  Putování za zajímavostmi Karviné – prohlídka kostela v Karviné-Fryštátě

V rámci společného plánování akcí jsme se s uživateli shodli na tom, že budeme naše město poznávat také trochu jinak, než doposud a navštívíme, z historického hlediska, velmi zajímavá místa...a že jich tu máme!

První volba padla na dominantu centra města a tou je Kostel Povýšení svatého Kříže (původně kostel Panny Marie) ve Fryštátě.

Využili jsme nabídky, že v měsíci srpnu můžeme vstoupit do tohoto historického klenotu v dopoledních hodinách a jako bonus jsme ještě měli k dispozici paní průvodkyni.

Byli jsme uchváceni nádhernými prostory i nejrůznějšími zákoutími stavby, kde se běžný návštěvník kostela přes rok nemá šanci podívat. Během výkladu jsme se dozvěděli spousty zajímavých informací a naše dotazy a diskuze nebraly konce.

Trpělivá paní průvodkyně nám zodpověděla vše, co nás zajímalo a nyní již víme, že kostel je nejstarší stavební památkou na území našeho města a je jedna z nejstarších památek na Karvinsku a Těšínsku vůbec. Že se jeho výstavba datuje již k roku 1327 a že od roku 1958 je stavba chráněna jako kulturní památka České republiky.

 Do Galaxie jsme se vraceli se spoustou informací a ještě cestou jsme zpracovávali zážitky, které se nám během dopoledne dostaly pod kůži.

 

25. 7. 2017  Výlet za klobouky do Nového Jičína

Se třemi klientkami jsme se vydaly na výlet vlakem do Nového Jičína. Cesta docela rychle utekla a my se nejvíce těšily na muzeum klobouků. Všechny jsme byly nadšené z přenádherných vystavených kousků, které jsme si také vyzkoušely. Moc nám to slušelo...no posuďte sami...

Ve vyšším patře muzea na nás dýchla historie, navštívily jsme expozici věnovanou generálu Laudonovi a stihly se také podívat do nedalekého Žerotínského zámku. Byly tam nádherné exponáty města.

Plné zážitků jsme se vrátily domů a těšíme se již teď na další naplánované akce.

12. 7. 2017  OBI Havířov

Návštěva ráje kutilů a zahradkářů - OBI v Havířově.

1. 7. 2017  A máme to doma!

​​Pravidelný trénink se vyplatil...naše družstvo "Galaxie" dosáhlo krásného úspěchu a vystoupalo na nejvyšší příčku a stalo se vítězem na Meziměstském turnaji ve stolním tenise SPMP Havířov. Soutěžilo se o "Pohár primátora města Havířova" a za náš tým bojovali: Krč Z., Kondler M., Roubal M., Roubal R., Hnatič P.

​Doufáme, že letošní úspěch v příštím roce obhájíme a putovní pohár zůstane v Karviné...hoši, děkujem!

 

30. 6. 2017  Kotulova dřevěnka Havířov

​V pátek 30. června jsme navštívili jednu z poboček Muzea Těšínska - Kotulovu dřevěnku v Havířově, kde jsme absolvovali přednášku o bylinkách a starých léčivých metodách. Poutavé vyprávění bylo také ozvláštněno ochutnávkou čajů. Seznámili jsme se s druhy bylinek včetně jejich upotřebení a skladování. Už víme, kdy kterou sbírat a jak ji zpracovat. Pro pití bylinkových čajů si můžeme připravit také nejrůznější směsi např. klasická letní obsahuje meduňku, ibišek, mátu a citrón popřípadě směs listí z keře malin, ostružin a listí jahod. Takže se již všichni těšíme, až na podzim připravíme půdu na naší velké zahradě a zasadíme si byliny, ze kterých si budeme připravovat velice lahodné nápoje.

 

ImageImage

Image

 

 

20. 6. 2017 Santé Havířov

Dne 20. 6. 2017 jsme navštívili stacionář SANTÉ v Havířově. Zde jsme si prohlédli zařízení a tvorbu přátel ze stacionáře.
Naši uživatelé si mohli prohlédnout zajímavé a moc krásné výrobky. Jsou to opravdu umělecká díla, za která uživatelé dostávají i ocenění!
Poté jsme se šli podívat do místního kina, kde právě probíhala výstava uměleckých děl klientů stacionáře SANTÉ. 
Nádherný a umělecký výlet jsme završili výbornou zmrzlinou!

20. 6. 2017 Park Boženy Němcové a areál Lodiček

V úterý 20. 6. 2017 jsme se ze čtyřmi uživateli rozhodli pro procházku do městského parku, spojenou s prohlídkou areálu "Lodiček" a občerstvovací zastávkou v restauraci Podkova, kde mají v nabídce snad největší výběr piva v Karviné a příjemné posezení pod stromy ořechů. Akce byla velmi povedená a uživatelé si přáli tuto procházku opakovat, ale příště třeba i se zasávkou na oběd ve městě. Toto přání jim samozřejmě splníme.

9. 6. 2017 Miniuni - Svět miniatur

Vyšlo nám počasí a my jsme mohli uskutečnit dlouho plánovaný výlet do Ostravy, na výstavu Miniuni. Miniuni je venkovní areál, kde můžete shlédnout 34 modelů významných světových staveb. Modely jsou postaveny v měřítku 1:25. Součástí areálu je expozice historických lodí a nová atrakce - Dobývání hradu. Jedná se o střílení z děl s molitanovými míčky v imitaci hradu. V rámci areálu se nachází příjemná restaurace s venkovním posezením, které jsme využili k občerstvení a obědu. Všichni jsme odjížděli plni dojmu z hezky využitého dne a chutí do dalšího výletu.

7. 6. 2017 Globus Havířov

Dne 7. 6. 2017 jsme se vypravili do vedlejšího města Havířova, abychom navštívili tamější hypermarket Globus. Společně jsme si prošli sortiment nabízeného zboží, nakoupili pamlsky a v závěru se zastavili na zákusek s kávičkou u pultové cukrárny. Do GALAXIE jsme dorazili právě včas na oběd, s pocitem hezkého výletu.

6. 6. 2017 Návštěva stacionáře V Aleji

Konečně nám vyšlo počasí a my jsme mohli dne 6. 6. 2017 oplatit návštěvu stacionáři V Aleji. Byli jsme velmi mile přivítáni pracovníky i jejich uživateli. Nejdříve jsme byli seznámeni s historií stacionáře V Aleji, po kterém nás posléze provedli. Pak už nás čekal připravený program v podobě opékání párků a turnaje v Boccie. Vítězství si odnesla naše Iva Králičková. Moc gratulujeme :) . Protože se nám toto společné setkání velmi líbilo, dohodli jsme se na jeho opakování v co nejbližším čase.

28. 4. 2017 Naděje Otrokovice

Dne 28. 4. 2017 jsme přijali pozvání a navštívili pobočku sociálních služeb NADĚJE v Otrokovicích. Jeli jsme vlakem z Karviné do Otrokovic pouze s jedním přestupem, a to i při zpáteční cestě. Na nádraží nás už čekala sociální pracovnice s dvěma uživateli, kteří nás po celý den doprovázeli.

Navštívili a porozhlédli jsme se po chráněném bydlení, které mají nově zrekonstruované, a velice pěkné. Uživatelé nám povyprávěli, jak se jim tam bydlí. Jak si rozdělují činnosti (nákup, úklid, apod.) a také jak jim pomáhají pracovníci. Večer si společně sesednou a sledují například své oblíbené pořady. Pohostili nás kávou a drobným občerstvením.

Potom jsme se městskou hromadnou dopravou přemístili na druhou část města, kde jsme nahlédli do Kavárny, v které pracují uživatelé chráněného i podporovaného bydlení. Bohužel bylo zavřeno, jinak bychom si určitě dali kávu nebo nějaké občerstvení.

Kousek od toho nám ukázali kancelář, kde jim vždy poradí pracovník s jejich problémem. Sem docházejí uživatelé z podporovaného bydlení, plánují zde své programy, žádají o pomoc s financemi či jinými záležitostmi.

Dále jsme navštívili STD, kde mají na rozdíl od nás malinkou místnost a v ní všechny dílny dohromady.

Na oběd jsme si zašli do místní jídelny, kde se stravují i někteří uživatelé Naděje. Před zpáteční cestou nám ještě jeden uživatel ukázal svůj byt na menším sídlišti, kde využívá služby Podporovaného samostatného bydlení.

Pak už nás jen doprovodili MHD zpátky na vlakové nádraží, kde jsme se rozloučili a slíbili si, že budeme ve spolupráci pokračovat.

26. 4. 2017 Turnaj v Boccie

V průběhu měsíce dubna jsme byli osloveni centrem ambulantních a pobytových služeb Santé, zda bychom se chtěli zúčastnit již VII. ročníku turnaje v Boccie. I když s touto hrou nemáme žádné zkušenosti, přihlásili jsme se. K přípravě jsme měli jen pár dnů a dne 26. 4. jsme se vydali autobusem do Havířova, kde se tento turnaj konal v městské sportovní hale. Náš nezkušený čtyřčlenný tým získal krásné 6. místo z dvanácti týmů.

27. 4. 2017 Den Země a farmářské trhy

27. 4. 2017 probíhal na Masarykově náměstí Den Země. Do této akce byly zapojeny i místní školy, které plnily na jednotlivých stanovištích úkoly spojené s ekologií a přírodou. Prohlédli jsme si jednotlivé stánky a poslechli si písničky od ostravských písničkářů. U tržiště se konaly také farmářské trhy, které jsme si také prošli a podívali se, kdo co nabízí. Den se nám vyvedl, dokonce nám dnes svítilo i sluníčko, a tak jsme se nabíjeli i jeho energií.

12. 4. 2017 Velikonoční jarmark

Opět po roce se na Masarykově náměstí v Karviné koná Velikonoční jarmark. Vydali jsme se na průzkum stánků s Velikonoční a jarní tématikou. Počasí nebylo zrovna moc přívětivé, ale nepršelo a náš výlet nám tedy vyšel. Někteří uživatelé si koupili něco na zub, nebo drobnůstku pro maminku. Viděli jsme i domácí zvířátka, která měli v ohrádce na náměstí. 

31. 3. 2017 Návštěva regionální knihovny v Karviné

Dne 31. 3. 2017 jsme navštívili Regionální knihovnu v Karviné. V kinosále nás čekala přednáška o knihách, jak vznikaly a zdokonalovala se jejich technika výroby. Poté jsme zhlédli fantasy film. Přednáška byla velice zajímavá a i díky ní jsme se dozvěděli více o knihách, o jejich výrobě a historii. Děkujeme a těšíme se na další setkání...

9. 3. 2017 Bowling

Ve zdravém těle, zdravý duch... Bowling je naše oblíbená kolektivní hra, a protože jsme již dlouho nekouleli, domluvili jsme si dvě dráhy na bowlingu u lázní. Příjemné prostředí i obsluha, nás "přesvědčila", objednat si ke hře i něco příjemného k pití. Zapálení pro hru bylo úžasné a hodně překvapivé bylo i složení jednotlivých vítězů. Tak zas někdy...

 

14. 2. Valentýn 

Valentýn je svátek zamilovaných, ale při troše fantazie ho můžeme pojmout jako svátek přátelství a nových seznamování. A proto jsme se domluvili se stacionářem V Aleji, aby nás přišli v tento den navštívit. Po prvotním seznámení a pár zajímavých informacích o valentýnském svátku, jsme si společně dali kafíčko a buchtu, abychom posléze rozvlnili svá těla v rytmu hudby. Příjemné dopoledne jsme si zavázali zoopakovat v květnu, návštěvou u našich nových přátel v Aleji. Takže v máji společné opékání. Už se moc těšíme...