Pozvánka na cestopisnou přednášku 4. ledna 2019

Pozvánka na vánoční setkání.pdf (294kb)

Plán akcí na prosinec 2018.pdf (657kb)

30. 11. 2018   Stonavský Barborčin jarmark

Blíží se Vánoce a k nim neodmyslitelně patří vánoční trhy. Začali jsme Stonavou, kde nám s velkou ochotou pomáhal Martin s maminkou, za což jim patří velké díky.

14. 11. 2018   Bingo v Havířově

Dostali jsme pozvání od našich přátel ze stacionáře „Domovinka“ SSmH, abychom si s nimi zahráli turnaj v Bingu a my toto pozvání rádi přijali.

Středa 14. 11. proběhla v příjemné soutěžní atmosféře. Po ukončení turnaje na nás čekalo výborné pohoštění a před naším odjezdem jsme si všichni společně na rozloučenou zazpívali. Již nyní se těšíme na další společné setkání se seniory z Havířova.

13. 11. 2018   Muzicírování se Standou

Právě teď u nás zní bubny v celé budově, jak se všichni snaží vybubnovat rytmus, který udává pan Stanislav z Havířova. Atmosféra, kterou právě prožíváme se nedá vyjádřit slovy, ale fotky snad mluví za vše. Tato návštěva prý není poslední, proto se už teď těšíme na příště...

9. 11. 2018 Výstava "KREATIV" v Ostravě

Tak jsme se tam opět vydali. Výtvarné dílničky, tvořivé workshopy, kreativní nápady a inspirace, materiál a pomůcky s výstavní slevou, handmade výrobky, ukázky výtvarných technik nebo seznámení s novinkami na trhu, to vše jsme nalezli na jednom místě v Ostravě na Černé louce...

7. 11. 2018   Písklata opět mezi námi

Rok se s rokem sešel a nás opět přišel navštívit dětský beatový kroužek PÍSKLATA - MELODIE pod vedením pana Šmajsly.

22. 10. 2018   CANISTERAPIE

Přišel den, na který jsme se všichni už moc těšili. S pejsky pana Radima jsme se dosyta „vyřádili“ a za odměnu od nás dostali piškoty. Už se těšíme na další setkání.

17. 10. 2018   Sálová kopaná - Havířov

Rok se sešel s rokem a byl zde další ročník turnaje v sálové kopané v Havířově „O pohár Santé“. 

Jedná se o soutěž fotbalových týmů složených z hendikepovaných sportovců a partnerů z řad zaměstnanců či dobrovolníků. Hraje se ve složení 5. hráčů v hřišti + brankář. V družstvu mohou nastoupit 2 nehendikepovaní partneři, kteří však  nechytají ani nesmí střílet branky.

 Ve středu 17. 10. jsme se proto vydali do Městské sportovní haly, abychom si opět vyzkoušeli naši fyzičku a prověřili sportovního týmového ducha. Na tento turnaj bylo přihlášeno celkem 6 mužstev ze SMK. 

Hrálo se systémem „každý s každým“ a po losování družstev byla soutěž slavnostním výkopem zahájena. Turnaj byl skvěle zorganizován. Každý tým tvrdě bojoval. Někteří hráči si sáhli na dno vlastních sil, ale všichni byli nadšeni ze hry a za své mužstvo horlivě bojovali (dokonce se zde objevilo i několik žen…klobouk dolů).

Bylo poznat, že náš tým před turnajem poctivě trénoval, protože po konečném součtu bodů v tabulce jsme obsadili fantastické druhé místo!

Atmosféra v šatně po oficiálním vyhlášení výsledků byla úžasná. Pozitivní energie sálala z každého póru našich těl a závěrečný hurónský pokřik museli slyšet až v Praze!

Co dodat závěrem? Jen, že… HOŠI DĚKUJEM!!!

Všichni se již těšíme na následující ročník.

17. 10. 2018   Farmářské trhy v Karviné a výstava

I přes nepřízeň počasí jsme se vydali na farmářské trhy do centrální tržnice u karvinského náměstí. Nešlo odolat různým laskominám jako například plněným trubičkám, koláčům či různým druhům oříšků pražených v karamelu nebo cukru. Prohlédli jsme si stánky, které nabízely ručně vyráběné dřevěné hračky, vařečky, nebo také mýdla, bylinky a léčivé kameny. Samozřejmě, že ani zastoupení uzenin nechybělo a vůně uzeného se linula kolem tohoto stánku tak, až se sliny sbíhaly.
Jako doprovodný program vystoupily děti se svým pěveckým souborem ze ZŠ Prameny a poté jsme zamířili na výstavu, která byla zaměřena nejen na karvinské osobnosti, ale i kostýmy z pohádky „Když draka bolí hlava“, která byla natáčena na našem krásném zámku.

12. 10. 2018   Tanec s UFO

V rámci celostátního Týdne sociálních služeb a na podporu osob s hendikepem uspořádaly Sociální služby Karviná, Denní stacionář "Dům V Aleji" ve spolupráci s GALAXIÍ CENTREM POMOCI, Karviná, taneční odpoledne "TANEC S UFO". Vstupenku si mohl zakoupit každý, kdo projevil zájem. A že nás bylo....V sále nezůstalo jediné volné místo. K tanci a poslechu nám hrála hudební skupina UFO a parket byl stále plný. Bohaté občerstvení si každý mohl zakoupit u baru, kde se nabízely zákusky, chlebíčky, jednohubky či nealkoholický nápoj. Všichni se skvěle bavili a většina vydržela až do úplného konce.

3. - 5. 2018   Ozdravný pobyt na Ostravici, penzion Sluníčko

Rok se s rokem sešel a my se opět mohli díky sponzorům, výhře v Tesco, rodičům a pracovníkům Galaxie vypravit na třídenní ozdravný pobyt na Ostravici v Beskydech, do penzionu Sluníčko.
Počasí nám přálo, procházek po okolí, bazénu i bowlingu jsme si užili opravdu dosyta. Taktéž na diskotéku a pohybové hry došlo, smích a radost z nás přímo sršela, no prostě jsme si nemohli na nic stěžovat. Snad jen to, že byl pobyt krátký.
Odměnou nám ještě byla sladká tečka v podobě balíčku, která nás čekala po snídani před odjezdem. Tu nám připravili naši pracovníci, a to pro nás bylo velké překvapení….

25.9.2018   KARVINÁ MÁ NAROZENINY 

V úterý jsme se vydali na výstavu výrobků k výročí 750 let založení města Karviné. Velice se nám líbily výrobky seniorů vytvořené z knih a z různých druhů těstovin. Stejně ale nejhezčí výrobky jsou naše a věříme, že vyhrajeme. Po zhlédnutí výstavy jsme využili volný čas a navštívili hasičskou jednotku SDH Karviná-Ráj. Prohlédli jsme si vybavení auta, pan Mirek nám udělal krátkou přednášku, a jelikož byla zima, přemístili jsme se dovnitř zbrojnice, kde nám připravili kávu, čaj a malé občerstvení. Ke konci prohlídky nás čekalo největší překvapení, které nikdo netušil. Dopravili nás do stacionáře hasičským autem. To je zážitek, který si budeme hodně dlouho pamatovat.

21. 9. 2018   ZOO Olomouc

Využili jsme posledního teplého dne letošního léta a vydali se vlakem do Olomouce směr zoologická zahrada na Svatém kopečku. Prohlídka začala už před branami, kde nás uvítala skupinka lemurů. Protože bylo krásně, tak téměř všechna zvířata byla venku. Měli jsme možnost dotknout se malých koz a nakrmit si je. Prošli jsme se kolem klokanů. Obdivovali hady a také žraloky v mořském akváriu. Majestátní žirafy zapózovali před objektivem a surikaty se před námi předváděly jedna radost. V přírodních výbězích, odpočívali medvědi po vydatném obědě. Škoda jen, že jsme neměli více času. Rádi bychom si to všichni ještě jednou zopakovali.

13. 9. 2018   Bruslení

Karvinský zimní stadion zahájil sezónu a otevřel ledovou plochu pro veřejnost. Nelenili jsme a šli ji otestovat.

10. 9. 2018   Hasiči v Galaxii

https://www.facebook.com/mestokarvina/posts/1958476914210572

 

Co dodat....článek již najdete na facebooku Karviná ŽIJE, a my ho samozřejmě sdíleli. 
Snad jen to, že nikdo z nás nečekal takovou autentičnost, kterou se povedlo vytvořit těmto skvělým mužům a ženám. Jejich práce je neocenitelná! Dnes a denně nasazují své životy pro záchranu ostatních. Všechna čest nejen těmto dobrovolníkům, ale všem, kteří tuto záslužnou práci dělají...

A budeme i na POLARU :)

7. 9. 2018   ROZLOUČENÍ S LÉTEM

Ne úplně doslovně, ale kdo ví, jak dlouho nám ještě krásné počasí vydrží. Tak jsme se rozhodli, že když už nás po prázdninách chodí většina, zagrilujem si. A nezůstalo jen u toho. Využili jsme hezkého počasí a na zahradě zahráli několik her ještě před obědem.

31. 8. 2018   Den plný akcí

V pátek 31. 8. 2018 jsme opět navštívili naše přátele z DS Santé v Havířově. Pozvali nás na své další divadelní představení, tentokrát pod názvem „MÁM BOKY JAKO SKŘÍŇ“. Po velmi vtipně připravené parodii na tuto písničku nás před odchodem ještě pohostili malým občerstvením, které si pro nás připravili.

Blížilo se poledne a tak jsme zašli na oběd do místní restaurace. Z pestrého menu si každý vybral, na co měl právě chuť.

Po zaplacení skvělého jídla jsme vyrazili na plánovanou prohlídku místní roubené chalupy z roku 1781 s expozicí lidového bydlení, známou pod názvem Kotulova dřevěnka. Po zhlédnutí a přednášce jsme i my na památku zanechali na plotě několik hrnečků, které jsme vlastnoručně vyrobili.

Pak už nezbývalo nic jiného, než spěchat na autobus, který nás odvezl zpět do Karviné.

Byl to ale hezký den….

29. 8. 2018   ...a opět kino Centrum v Karviné

Naštěstí vedra již polevila, ale na koupaliště to nebylo, a proto přišlo vhod naše karvinské kino. Moc jsme se bavili a těšíme se na další zajímavé tituly.

15. 8. 2018   Kino Centrum - Havířov, DVĚ NEVĚSTY A JEDNA SVATBA

Tak se jmenuje nový český film, který stojí za zhlédnutí. Proto se někteří z nás dne 15. 8. 2018 vypravili do  kina Centrum v Havířově a nenechali si tento kulturní zážitek ujít.

9., 15., 16. 8 2018   Návštěva letního koupaliště

Léto je léto...v tyto dny pro změnu osvěžení ve vodě...a všichni nám můžete jen závidět!

8. 8. 18   Výroba domácích nanuků

Úmorná vedra přetrvávají a my jsme na ně vyzráli...vyrobili jsme si vlastní lahodné osvěžení...

3. 8. 2018   Výlet do Beskyd

V pátek jsme se sešli na karvinském vlakovém nádraží a jeli směr Nýdek na chalupu naší kamarádky ze stacionáře. Měli jsme se báječně, maminka Aničky nás vřele přivítala a také připravila výborné pohoštění, na kterém jsme si všichni moc pochutnali. Počasí se vydařilo a my jsme si to náramně užili. Děkujeme za pozvání. 

25. 7. 2018   Kino Centrum Karviná, Čertoviny

Ve středu jsme šli do kina Centrum na novou českou pohádku Čertoviny. Skvělý obraz i zvuk, když točí Troška, není o nevšední zážitky nouze. 

18. 7. 2018   Výlet do "ciziny"

I přes nepřízeň počasí jsme se rozhodli navštívit město Těšín v Polsku. Vlakem jsme dorazili do Českého Těšína, přešli jsme most a už jsme byli v zahraničí.

Před urputným deštěm jsme se schovali ve starobylé restauraci a posilněni o tradiční polský dezert a kávu jsme odkráčeli k místu, kde jsme zhlédli tamní lovecký zámeček, přilehlé zahrady a některé historické památky. Po zámkové dlažbě jsme pak vyšli kopečkem na náměstí a z náměstí přes zámecké nádvoří jsme mířili k restauraci na oběd. Po výborném jídle a hromadě zážitků jsme v dobré náladě odjeli zpět do Karviné.

18. 7. 2018   Galaxie v zelené zahradě

V měsíci březnu jsme si připravili záhony a vyseli sazeničky na okenní parapety, v dubnu pak zasadili do připravené půdy bylinky i různé druhy zeleniny. Uživatelé služby se pod dohledem zaměstnanců stacionáře Galaxie s velkou chutí zapojili do pravidelné údržby zeleně a to formou sekání travnatých ploch kolem našeho zařízení, k čemuž jsme využili zakoupenou sekačku na trávu. Tuto jsme si mohli pořídit díky nadačnímu příspěvku Nadace OKD v programu „Pro region“. Děkujeme za podporu našeho projektu „Galaxie v zelené zahradě“. Těší nás, že výsledky naší práce máme denně před očima.

13. 7. 2018   Karvinská MONA LISA

Nejen z práce živ je člověk, teď pro změnu něco pro potěšení ducha.

Dne 13. 7. 2018 jsme se vypravili do prostor zámku Fryštát, shlédnout obraz Josefa Mánese „Johanka Dvořáková“, znalci označovaného jako „karvinská Mona Lisa“. Byl by hřích nechat si ujít tuto skvělou příležitost, neboť kdo ví, kdy se nám zase poštěstí tento portrét, nyní zapůjčený Muzeem hlavního města Prahy po 42 letech v Karviné, opět spatřit? V rámci této události jsme si samozřejmě nenechali ujít ani prohlídku naší místní chlouby - ZÁMEK FRYŠTÁT.
Den plný kulturních zážitků někteří z nás završili posezením na náměstí.

12. 7. 2018   Brigádníci z Tesca

Navázali jsme spolupráci s pracovníky TESCA, kteří nám dnes přišli na pomoc s naší přerostlou zahradou. Pracovník, který u nás pracuje na dohodu nám ostříhal živý plot, děvčata větve snášela na kupu, čistila chodníčky i příjezdovou cestu a vše se začalo dávat tak nějak do pořádku.
Ani my jsme samozřejmě nezaháleli. Pleli jsme záhony a stahovali starý nátěr na parapetech. A i když není vše zachyceno, dělalo se toho mnohem víc. Některým se ta práce tak líbila, že v tom pokračovali i po obědě.

Tímto DĚKUJEME zaměstnancům TESCA za skvěle odvedenou práci a těšíme se na další spolupráci. Za odměnu od nás dostali vlastnoručně upečenou buchtu z rebarbory, vypěstovanou na naší zahrádce.

 

11. 7. 2018   Dobrá věc se podařila – TESCO – vyhlášení výsledků

Hlásáme všemu lidu, že jsme se díky Vám umístili na krásném prvním místě v programu společnosti Tesco a Nadačního fondu Tesco "Vy rozhodujete, my pomáháme". Náš pan ředitel převzal dne 11. 7. šek v hodnotě 30.000,- Kč z rukou paní ředitelky HM TESCO Jany Turkové a náměstka primátora Ing. Lukáše Raszyka. 
Ještě jednou Vám všem moc děkujeme, že jste nás podpořili v hlasovací fázi a díky Vám si plníme naše sny.

11. 7. 2018   Horní Lomná - Penzion Studánka

Začaly prázdniny a většina našich uživatelů nám odjela na týdenní ozdravný pobyt s rodiči do nedalekých Beskyd. Ve stacionáři nás zbyla jen "hrstka" a tak jsme se rozhodli, že je pojedeme navštívit. Domluvili jsme termín, nahlásili se a dne 11.7. jsme v 7 hodin ráno vyrazili z karvinského vlakového nádraží. I když nám v tento den počasí nepřálo, vůbec nám to nevadilo. Přivítání bylo víc než vřelé. Měli jsme možnost pozdravit nejen naše uživatele, ale i "staré" známé a seznámit se s těmi, které ještě neznáme. Společně jsme si vypili kafíčko, popovídali si a zahráli společenskou hru BINGO. A protože nás hra víc než bavila, domluvili jsme se, že si ji vyrobíme taky. Pak už přišel obědový čas a po něm rozloučení a cesta zpět. Uteklo to hodně rychle, ale my si každičkou minutu skvěle užili.

 

27. 6. 2018   Exkurze v GASCONTROLU plast

Byli jsme pozváni na exkurzi do společnosti GASCONTROL plast, a.s. v Havířově, kde jsme si prošli zmodernizované haly, ve kterých se vyrábí plastové potrubí pro rozvod plynu, vody, kanalizace a plastové desky, jež se využívají ke konstrukci tzv. zásobníků. Svou nabídku sortimentu firma neustále rozšiřuje a my jsme měli možnost zhlédnout jejich výrobu od samého začátku, kdy se do stroje sypou z pytlů malé granule různých barev. Viděli jsme potrubí velkých průměrů až po ty nejmenší velikosti, které je tato firma schopna vyrobit. Od našeho průvodce jsme se ještě dozvěděli, že mají vlastní laboratoř, kde probíhají veškeré zkoušky materiálu a vyráběného potrubí. Ukázali nám sklad, kde všechny výrobky shromažďují. Za náš stacionář jsme předali našemu průvodci celým areálem na konci exkurze dárek, který jsme pro firmu sami vyrobili vč. poděkování za loňský sponzorský dar Galaxii.

Do odjezdu autobusu jsme ještě stihli navštívit komplex Globus, kde jsme si dali něco malého na zub. Můžeme konstatovat, že celá dopolední akce se vydařila a budeme se těšit na další výlety během prázdnin.

8. 6. 2018   Canisterapie 

Dnes nás přišli navštívit dva čtyřnozí, úžasně přátelští, kamarádi. Okamžitě se mezi nás rozeběhli a seznamovali se s námi. Nechali se hladit, seděli nám v klíně, mohli jsme si na ně i lehnout a na oplátku jsme je odměnili dobrými psími piškotky. Hodina utekla jako voda a my se už teď těšíme na další návštěvu.

7. 6. 2018   "3v1" aneb Tři akce v jednom dni

Vydali jsme se na dlouho plánovanou výstavu k 750. výročí založení našeho města. Mnoho jsme o ní slyšeli, všichni, kteří ji již shlédli, chválili a tak jsme byli hodně zvědaví…

Její nainstalování bylo úžasné a předčilo naše očekávání...no prostě, jedna „velká pecka!“ Všem, kteří se na ní podíleli, patří náš obdiv...jsme hrdí na to, že jsme i my součástí Karviné.

V tomto čtvrtečním dopoledni jsme také měli domluvený „Den otevřených dveří“ v Základní umělecké škole v Karviné-Mizerově na ulici Majakovského. Můžeme jen konstatovat, že přijetí bylo velmi milé a srdečné, prostory školy úchvatné vč. výzdoby na stěnách, no prostě, další umělecký zážitek, který byl umocněn i malým, mini výchovným koncertem v podání zástupkyně školy paní Olgy Klímové (která velmi ochotně vyhověla našemu přání), za což jí patří naše obrovské poděkování. Byla to pro nás všechny krásná kulturní tečka tohoto dne.

Plni příjemných dojmů jsme se na závěr našeho putování zašli občerstvit do vedlejší kavárničky, kde jsme si ještě dlouze sdělovali své zážitky a postřehy z velmi nabitého dne. A jaké že bylo shrnutí? Jsme sice vedrem znavení, ale na duši nám je skvěle!

1. 6. 2018   Smažení vaječiny na zahradě Galaxie

Dnes bylo ideální počasí ke smažení vaječiny. Pozvali jsme rodiče a prožili jsme opravdu pohodové dopoledne...

18. 5. 2018   Ruské kuželky v Havířově

Počasí nás neodradilo a plni očekávání jsme odjeli do denního stacionáře Santé – Lipová v Havířově, zahrát si ruské kuželky. Tato tradiční venkovní hra se nám moc líbila.

Přestože většina z nás tuto hru hrála poprvé, zvítězili jsme a obsadili první tři místa.

Někteří zde potkali své známé a jiní navázali nová přátelství.

Domluvili jsme se na další návštěvě tentokráte u nás v Karviné a spokojeni odjížděli domů.

Děkujeme za příjemně strávené dopoledne.

15.5.2018   JELI JSME DO HÁJE...

Vydali jsme se na výlet spojený s návštěvou konírny Merko, poblíž Háje u Opavy do malebné vesničky Lhota.

Tam už na nás čekali a jen co jsme vstoupili do ohrady, přiběhla k nám všechna zvířata. Měli jsme možnost nakrmit nejen koně, ale i poníky, kozy, ovce a oslíka.

Každý dostal do ruky náčiní a někteří z nás poprvé zažívali první blízký kontakt s těmito zvířaty. Hřebelcovali jsme, česali, čistili kopyta, ale i stáj, no prostě vše, co bylo potřeba zrovna udělat.

Za odměnu jsme se mohli projet na koních, a kdo nechtěl, mohl lonžovat, což je výcvik, jako je cval a klus, či obrat na pravou či levou stranu.

Byl to opravdu krásný zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat.

A než jsme se rozešli domů, tu "těžkou" dřinu jsme spláchli dobře vychlazeným pivečkem. 

 

3. 5. 2018   Čarodějnice

 Ve čtvrtek jsme se konečně dočkali a nervózní košťata k letu nastartovali...

Nadešel ten slavný den, kdy nám byl slet povolen.

Sešli jsme se, pobavili, taky břicha naplnili.

Domů se nám nechtělo…bylo skvěle, veselo.

Ježibaby kamarádky, kroužily vzduchem tam a zpátky.
Šaty měly od sazí, jen trnuly, ať se jim v letu nesrazí.

 

Co k tomu říct víc? Snad jen to, že naše řady čarodějů a čarodějnic se v letošním roce rozšířily o Baby Jagy ze SŠ Praktické Vydmuchov v Karviné. Bylo nám spolu opravdu skvěle a domluvili jsme se, že nebudeme čekat celý další rok, ale brzy něco opět společně spácháme.

27. 4. 2018 Sportovní dopoledne v „Domovince“

Na druhé setkání se seniory do „Domovinky“ SSmH jsme se velmi těšili. Tentokráte bylo domluveno sportovní dopoledne. Vždyť to hudební proběhlo už více než před půl rokem a my s hrůzou zjistili, jak ten čas kvapí. Tehdy jsme si totiž slíbili, že se budeme setkávat pravidelně. No a nyní nastala ta správná doba. Do Havířova jsme si krom dobré nálady vezli i sportovního ducha. Ve stacionáři nás opět mile přivítali a jejich připravené, výborně chutnající pohoštění se prostě nedalo odmítnout...(asi nás chtěli „utáhnout na vařené nudli“...)

Byli jsme zvědaví, v čem se bude soutěžit. Na výběr byly dvě disciplíny – venkovní Ruské kuželky nebo Pétangue (čili koulená) v místnosti. Jelikož venku ještě stále panovalo chladnější počasí a foukal mírný větřík, shodli jsme se na druhé variantě. Turnaj to byl do poslední chvíle hodně napínavý a vítězem se nakonec stala naše Monika. 

Toto však nebylo vůbec podstatné. Celé páteční dopoledne se totiž neslo v pohodové, přátelské, i když soutěžní atmosféře. Naše „mise“ tak splnila svůj účel. Ověřili jsme si, že i my můžeme udělat někoho šťastným, potěšit jej svou přítomností a vyloudit mu nádherný úsměv ve tváři. O humorné chvilky nebyla nouze a byly vidět i slzičky dojetí, když jsme si v závěru našeho setkání společně zanotovali. Již nyní se těšíme na společnou zahradní párty, spojenou s grilováním, ze které pro Vás všechny, naše příznivce, připravíme aktuální mini reportáž...a možná dojde i na ty kuželky!

25.4.2018    TURNAJ V BOCCIE


Náš denní stacionář vyslal team hráčů na VIII. ročník turnaje v Boccie, který se odehrál ve sportovní hale v nedalekém městě Havířov. I když jsme na hřišti strávili bezmála tři hodiny, nadšení a radost ze hry bylo veliké. Všichni naši sportovci se velmi snažili. Odměnou nám bylo hezké deváté místo, pamětní list a bonboniéra.

Cestou zpět jsme se "posilnili" dobrým obědem v místní restauraci. Den plný zážitků si určitě příští rok zopakujeme a každopádně budeme pilně trénovat.​

19. 4. 2018   Den otevřených dveří v MŠ Klíček

Dopoledne jsme navštívili MŠ Klíček u příležitosti Dne otevřených dveří.
Prošli jsme si zařízení školky a v jednotlivých třídách měly děti připravený program plný zpěvu a pohybových aktivit, za který jsme je odměnili nadšeným potleskem.

16. 4. 2018   Muzikoterapie

Dnešní dopoledne bylo bohaté na hudební zážitky propojené s poznáváním exotických nástrojů. Ty jsme také měli možnost si vyzkoušet. Vše bylo doprovázeno přítmím, relaxační náladou a vonnými tyčinkami. Za vůní bylinek a dřeva jsme se vydali do dalekých krajin a pomoci popěvků a libých tónů jsme společně komunikovali beze slov...

29. 3. 2018  Velikonoční jarmark na náměstí v Karviné

Ve čtvrtek na Masarykově náměstí měla Galaxie prodejní stánek. Všem, kteří se zastavili a zakoupili si výrobky našich uživatelů, děkujeme. I tímto jste dali najevo, že naše práce má smysl.

28. 3. 2018   Příprava na Velikonoce

Hodili jsme se "do pohody" a dokonce i na pohyb došlo...prostě, tento den byl hodně, hodně prima!

20. 3. 2018 Zábavné hudební dopoledne

Vystoupení dětí ze Základní a Praktické školy z Havířova Šumbarku nám zpříjemnilo úterní dopoledne. Známé melodie se linuly prostory Galaxie. Energie, která proudila mezi všemi, byla úžasná a nás – diváky doslova zvedla ze židlí. Druhá polovina „koncertu“ tak již měla nové, širší obsazení vystupujících, neboť jsme spontánně vytvořili jedno kompaktní hudební, pěvecké i taneční těleso.

Děkujeme tímto pedagogům i jejich žákům za velmi přátelskou a pohodovou atmosféru. Potvrdilo se tak rčení,...že hudba spojuje...no a my jsme toho živým důkazem...a aby ne! Slíbili jsme si totiž, že se určitě nevidíme naposledy a budeme se rádi setkávat i nadále.

15. 3. 2018   Bowling - La Gondola

Konečně počasí přálo a tak jsme se dohodli, že si půjdeme zahrát bowling. Tentokrát jsme však změnili místo a vyrazili do pizzerie GONDOLA, kde je bokem menší místnost se dvěma dráhami, takže jsme svou hrou nerušili ostatní hosty. Uvelebili jsme se ve velké sedačce, objednali pití a začali hrát. A světe div se, všem se dařilo. A víte proč? Obě dráhy mají vysouvací bočnice, aby koule nezapadla do žlábku! Konečně měli radost i ti, kteří nejsou v této hře až tak zdatní. Celé dvě hodiny jsme se velice dobře bavili a bylo to i tím, že jsme „nakouleli“ spoustu bodů.

7. 3. 2018   Vystoupení hudební skupiny v Galaxii

Dne 7. 3. 2018 k nám do zařízení GALAXIE CENTRUM POMOCI z. ú. zavítal dětský beatový kroužek Písklata – Melodie, který je pod záštitou krajského střediska volného času JUVENTUS.
Představili se nám se známými i méně známými písničkami, zazpívali i něco málo ze své vlastní tvorby.
My v obecenstvu nadšeně tleskali do rytmu a známé písničky jsme si zazpívali společně.
Děkujeme vedoucímu skupiny, panu Šmajslovi a jeho sboru, za jejich ochotu k nám přijít, aby nám zpříjemnili a zpestřili dnešní dopoledne.

16. 2. 2018   3. putování za zajímavostmi Karviné – Muzeum Těšínska – výstavní síň

Navázali jsme na loňskou tradici a tentokráte jsme navštívili výstavu o slezském bardu Petru Bezručovi, která nám připomněla 150. výročí od narození a 60. výročí od úmrtí básníka. Paní průvodkyně poutavě vyprávěla o jeho životě, díle, inspiraci a vazbě na zdejší region.

Poté jsme se plynule přesunuli ke stálé expozici o historii našeho města „Střípky z dějin Karviné“ a můžeme jen konstatovat, že Karviná je dnes moderním městem s bohatou tradicí černouhelného hornictví, městem památek a historických skvostů.

6. 2. 2018  Bubnování s Vincentem

Protože jsou jarní prázdniny, přijel se za námi podívat syn našeho pana ředitele.

Vincentovi je 12 let a už čtvrtým rokem se učí hrát na bubny. Bylo pro nás velkým překvapením, když nám oznámil, že si pro nás na toto téma připravil přednášku.

Své role se zhostil velmi dobře. Dozvěděli jsme se něco o historii, nalezištích, výrobě jednoduchých bubínků i o prvních primitivních tónech. Nechyběly ani informace o jeho začátcích - původně začal hrát na hudební nástroj jménem MARIMBA, protože ještě nedosáhl na pedál.

A jak šel čas, hudba se vyvíjela….

Shlédli jsme několik velmi zajímavých ukázek z youtube, zasoutěžili a nakonec jsme si i společně zabubnovali a zanotovali. A kdo neměl buben, vyťukával rytmus na dřívka, nebo tleskal. Některým se to tak zalíbilo, že si vymysleli i vlastní rytmus.

Však posuďte sami…

2. 2. 2018   I. Zimní olympijské hry v Galaxii

Právě probíhá zimní období, ale pohled z okna nás v tom neutvrzuje...venku panuje jarní počasí. Sedíme všichni společně v Galaxii a diskutujeme u pravidelných ranních zpráv, čteme si novinky z domova i ze světa. Mimo jiné se dozvídáme, že již zanedlouho budou zahájeny XXIII. Zimní olympijské hry, kde můžeme vidět 102 disciplín v patnácti sportovních odvětvích. Daří se nám je překvapivě skoro všechna vyjmenovat, až na pár výjimek. Také si vysvětlujeme cizí pojmy a výrazy sportů, jež neznáme (např. skeleton, curling, short track…) a povídáme si, čím se vyznačují, jaká mají pravidla.

A pak přichází překvapení…

Vlaďka nás všechny vyzývá, ať setrváme na svých místech, odchází a zavírá za sebou dveře. Čekáme, atmosféra je napjatá k prasknutí, vzduch je hustý, že by se dal krájet...a v tom se dveře opět ovírají a za sborového zpěvu slavnostního popěvku vchází do místnosti „delegace“ a ne ledajaká. Po doznění posledního tónu jsme seznámeni se skutečností, že u nás proběhne I. Zimní olympiáda Galaxie. Po tomto okamžiku vchází s pochodní (teď již na pomyslný stadion) předseda olympijského výboru pan Antonio Pomeranch, zapaluje olympijský oheň a pronáší uvítací projev, ve kterém nás všechny nabádá, abychom bojovali čestně ve smyslu fair play. Vyslovuje zahajovací formuli a hry mohou začít. Organizační výbor olympiády nám ještě představuje maskota, kterým je bílý tygr – nemálo podobný naší kočce domácí. Na hrudích se nám vyjímá trikolora a my se rozcházíme na jednotlivá sportoviště, kde probíhá biatlon, curling, lední hokej a paralelní slalom.

Ze všech koutů stadionu, po celou dobu průběhu výše zmíněných disciplin, na nás sálá sportovní duch, nechybí smích, ale i pekelné soustředění na vlastní výkon včetně morální podpory soupeřům. Každému sportovci rozhodčí zapisují na jednotlivých kolbištích body. Po ukončení zápolení je sečtou a my čekáme na vyhlášení výsledků v hlavním olympijském stadionu.

Za zvuku fanfár nastupuje organizační výbor, aby vyhlásil pořadí všech sportovců a rozdal ceny. Tři nejlepší usedají „na bednu“. Následně předseda A. Pomeranch vstupuje na pódium a krátkým projevem děkuje pořadatelské zemi a zve k účasti na příštích hrách. Ty letošní pak slavnostně zakončí vítěz celého dopoledního klání sfouknutím olympijského ohně. Pěvecký sbor zpívá na rozloučenou a odchází s organizačním výborem ze stadionu…

Otvírám oči. Byl to sen?

Dívám se na hruď, kde se hrdě vyjímá připnutá trikolora, v ruce držím popsanou kartičku se svým jménem a v puse mám sladko po čokoládovém bonbonu. To nebyl sen, to mě jen na chvíli přepadla příjemná únava...venku se mezitím zatáhlo a možná bude i sněžit.

Doufáme, že to za týden vyjde i těm našim sportovcům. Budeme jim všichni svorně držet pěsti a sledovat jejich výkony. Přejeme jim, aby se ocitli jako my na „bedně“ a zažili si ten slastný pocit vítězství.

26. 1. 2018   Muzika trochu jinak...

Páteční dopoledne jsme si povídali o hudbě. Kdo co má rád, koho co baví, co poslouchá....a pak jsme se pustili do vlastní tvorby...

12. 1. 2018  Výstava a vědomostní kvíz v Regionální knihovně v Karviné

V pátek 12. 1. 2018 jsme navštívili regionální knihovnu. Využili jsme příležitost prohlédnout si výstavu obrázků zvířat a dozvědět se spoustu nových informací. Společně jsme se pak zúčastnili vědomostního kvízu a nutno dodat, že jsme se při něm patřičně zapotili. Co jsme nevěděli vůbec, jsme našli v knize, ze které původní otázky vzešly.

Inu člověk se učí celý život.

11. 1. 2018  Návštěva u kamarádů v Santé

Dnešního dne jsme se vydali do blízkého Havířova na divadelní představení.

Téma, které si pro nás zdejší klienti a spolupracovníci připravili, nás vrátilo o měsíc zpět do předvánoční nálady. Tak trochu jsme se přiblížili pohádce Anděl Páně.  Hemžilo se to tam čerty a anděly. Hra na kytaru, zpěv a trefně provedené osvětlení doplnili hru o zajímavé efekty. Po představení pro nás bylo nachystáno občerstvení a nechyběla ani družná nálada.  Plni zážitků a motivace jsme se vraceli do Galaxie.

 

5. 1. 2018   Tři králové

Přestože 6. leden je ten správný den pro oslavu sv. Tří králů, rozhodli jsme se, že si tuto příležitost nenecháme ujít a společně s uživateli služby jsme slavili už v pátek 5. 1. 2018. V rámci této akce jsme si připomněli historii tohoto svátku, hromadně jsme se naučili první sloku koledy „ My tři králové“ a také jsme si společně zahráli na koledníky. Nejen, že se toho mnozí z nás spoustu dozvěděli, ale každý si měl možnost vyrobit vlastní papírovou korunu, pomoci dotvořit betlém a na závěr pak i smlsnout koledu v podobě vánočního cukroví.

No uznejte…kdo by odmítnul příležitost, cítit se jako král?